Logitech G35
Ako želimo ostaviti dojam objektivnosti pri testiranju bilo kakvog komada opreme, jedan uvjet mora biti obavezno ispunjen. Nikako, ponavljam, nikako ne smijete pisati recenziju na osnovu prvog dojma. Učinite li to, napraviti ćete kardinalnu grešku koju ćete poslije skupo plaćati, da li vlastitim renomeom ukoliko uživate ikakav ili čak otkazom ukoliko ste pisanje recenzija izabrali kao životni poziv, a urednik slučajno zna o čemu pišete.
S obzirom da sam ja na ovim stranicama samoprozvani urednik, pisac i lektor (ne nisam mislio na medica iz armije), ne bih imao nekih ozbiljnijih posljedica pisanjem na “prvu loptu”, osim srama pred samim sobom nakon prolaska testa vremena. Što je “test vremena”? Otvorite vlastiti foto-album iz srednje škole i pogledajte si frizuru/odjeću i biti će vam sve jasno o čemu pričam.
Ako se pitate čemu ovakav uvod, reći ću vam da je ovo četvrta varijanta istog teksta, teksta kojemu je prva varijanta započinjala riječima “Kako napisati recenziju o nekom komadu hardvera, kada vas taj isti hardver ostavi bez teksta”. Malo pretenciozno, jel’ da? Pa i ja tako sada mislim, no što sve točno mislim o ovim, prvenstveno iznenađujućim slušalicama, možete pročitati u nastavku teksta.
Odmah na početku razjasnimo da kada govorimo o G35 slušalicama, prefiks “ugodno” kod pojma “iznenađujuće” je obavezan. Dakle slušalice nisu nigdje bile ispod očekivanja, već naprotiv svugdje su bile na očekivanom nivou ili višem od očekivanoga.
S obzirom da se ova moja recenzija “šlepa” na recenziju jednog uglednog dnevnog lista, sav novi hardver kojeg dobijem na testiranje dolazi već raspakiran. U ovom slučaju slušalice sam dobio u VZZ pakiranju i ne mogu baš pretjerano lamentirati o originalnom pakiranju i dodatnoj opremi. Ono što vam mogu reći, gledajući u ove iste slike koje gledate i vi, da idejnim tvorcima i konstruktorima ovih slušalica nije palo na pamet da će se ove slušalice seljakati po LAN partyijma, odnosno uz slušalice ne dobivate nikakvu “šmek” torbicu koja bi takve migracije učinila sigurnim po zdravlje slušalica. S obzirom na cijenu slušalica, takav jedan dodatak je bio očekivan, jer ako se prisjetimo Prolink Medusa 5.1 slušalica, koje su bile slabije kvalitetom ali i cijenom pa su ipak dolazile s torbicom, reljefno izdubljenom u obliku slušalica . Dakle jedan minus na dodatnoj opremi Logitechu za slušalice kojima cilja na gornji razred igraćih periferija, kako kvalitetom, tako i cijenom. Sve što dobijete uz slušalice a da se može smatrati dodatnom opremom su 3 izmjenjiva tjemena jastučića različitih debljina, upitne uporabne vrijednosti. Ostatak pakiranja čini CD sa upravljačkim softverom i knjižica sa sažetim uputama za upotrebu.
Jednom izvađene slušalice iz ambalaže pri prvom dodiru će vam reći da se na kvaliteti izrade nije štedjelo, za razliku od dodatne opreme. Slušalice djeluju čvrsto, kompaktno, bez škriputavih zvukova pri stavljanju na glavu, a kombinacija metala, umjetne kože i plastike sa finalnim gumiranim slojem samo još više pridonosi općem osjećaju visoke kvalitete. Zamjerka pri odabiru materijala ide jedino na kabel koji, iako opleten tekstilom prilično krut i može pričinjavati probleme ukoliko vam kabel slušalica mora ići preko stola jer će jednostavno levitirati i svakim vašim znatnijim pomakom glave micati ćete ga cijelom dužinom, što neminovno znači da nakon nekog vremena žustre igre očekujte interakciju kabela sa tipkovnicom ili mišem, zavisno s koje strane ste kabel provukli, a samim time i dodatnu nervozu koju će sigurno izazvati jogunasto ponašanje kabela. Silikonska izolacija bi bila puno bolji izbor, kako zbog gipkosti, tako i zbog lakše manipulacije tim trometarskim kabelom.
Slušalice se spajaju na USB utor, što odmah sugerira da nije potrebna postojeća zvučna kartica, odnosno slušalice imaju svoju, već integriranu zvučnu karticu. Također, malo neuobičajeno, ali svakako odlično rješenje su kontrole smještene na kućište lijevog zvučnika, odnosno potenciometar glasnoće, tipka za “mute” mikrofona i 3 programabilne G tipke. Svakako bolje rješenje od dosada uobičajenog smještaja tih kontrola u vidu dodatne kutijice na kabelu slušalica.
Mikrofon je također smješten na lijevoj slušalici, kao i prekidač za prebacivanje između virtualnog 7.1 Dolby i stereo načina rada. Ako se sada mrštite na ovu riječ “virtualno” i pitate se pa zar to nisu 7.1 slušalice, sumnja vam je opravdana. Naime Logitech G35 slušalice su stereo slušalice koje softverskim algoritmima dobivaju 7.1 prostornost zvuka. Iako vam mozak ovog momenta zaziva pridjeve fekalnog prizvuka, ne odustajte sa čitanjem.
Instalacijom pripadajućeg softvera i zatim ukopčanjem slušalica u računalo pred nas iskače kontrolna ploča prilično skromnih mogućnosti. Moje oči navikle na obilje kontrola koje nudi X-Fi softver jednostavno su bile razočarane viđenim, no kako se pokazalo kasnije pri testiranu razočarenje je bilo neutemeljeno. Mikser nudi svega 4 virtualna potenciometra, ondnosno kontrolu glasnoće, dubokih tonova, visokih tonova i osjetljivost mikrofona. Odmah ispod je indikator aktivnosti 7.1 dolby načina rada dok se s lijeve strane nalaze kontrole programabilnih G tipki i izbornik mikrofonskih softverskih efekata u realnom vremenu. Ova moja složenica bi značila da možete vlastiti glas, recimo na TeamSpeaku, u maniri filmskih zlikovaca modificirati da zvučite poput vanzemaljca, sotone, vještice ili nekoga netom uškopljenog. Zgodno za poigrati se na par minuta, međutim sasvim neupotrebljivo pri ozbiljnom igranju. Isto tako zamjerka ide na loše izvedeno programiranje G tipki, odnosno imate svega nekoliko predefiniranih aplikacija koje možete kontrolirati preko G tipki, a među njima recimo nema široko zastupljenog TeamSpeaka. O kreiranju vlastitih makroa na G tipkama viđenim na G15 tipkovnici ovdje nema niti riječi.
Jednom stavljene slušalice na glavu otkrivaju jedno od mnogih gore spomenutih ugodnih iznenađenja. Zvučna izolacija slušalica je toliko dobra da bi se slobodno mogle koristiti na streljani, odnosno stavljanjem slušalica na glavu moja IBM M model tipkovnica je postala bešumna. Eto koliko je dobra izolacija. Bojazan da bi kontrole, mikrofon i kabel na lijevoj slušalici mogli poremetiti balans između lijeve i desne strane je bila isto tako neutemeljena. Naime slušalice toliko čvrsto naliježu na glavu da niti pri naglim trzajima glave ne pomiču se niti milimetra, a zamjerka o neudobnosti nakon dužeg nošenja upravo zbog čvrstog stiska, koje se dadu isčitati u drugim recenzijama, autor ovih redaka nije osjetio. Ukoliko niste slonić Dumbo, uho ulazi kompletno u slušalicu i slušalice naliježu na lubanju igrača gdje doista ne stvaraju nikakav osjećaj neugode niti boli, čak niti nakon 3 sata neprekidnog igranja. Pored očito kvalitetnih zvučnika, ono što dolazi kao posljedica takvog stiska, je iznimno kvalitetan zvuk sa naglaskom na duboke tonove. Za opisati zvuk kakav slušalice pružaju najlakše ga je usporediti sa zvukom kakav čujete u Cinestar kinima. Međutim kada prebacite gore navedeni prekidač u 7.1 dolby način rada, odjednom se stvori prostor oko vas, odnosno najjednostavnije rečeno prvi dojam je kao da je netko dodao još 5-6 zvučnika, a zatim ih odmakao barem pola metra od vaše glave. Zvuk u igri doista zvuči genijalno, a iako slušalice nazivno ne podržavaju prostorne efekte (EAX), promjena volumena virtualnog prostora u zvuku je više nego očita. Kada to još kombiniramo sa izvrsnim pozicioniranjem zvuka, potpuno jasno je da su ove slušalice sasvim opravdano član Logitechove G obitelji. Naravno da svako drugo naklapanje o kvaliteti zvuka je podložno subjektivnom doživljaju i da ga nema smisla navoditi. Dovoljno je reći da nakon stavljanja G35 slušalica na glavu sam otkrio još 50% zvukova u AA3. No treba ipak ostati objektivan i požaliti se na neugodan brum kojeg pojačalo na integriranoj zvučnoj kartici proizvodi. Istina brum se čuje samo kada je glasnoća na maksimumu i kada slušalice rade u “leru”, ali svejedno dovoljno da malo pokvari inače odličan dojam koje slušalice ostavljaju.
Od “trlj trlj” i “gnjec gnjec” fičra obavezno treba izdvojiti crveno LED svjetlo na vrhu mikrofonskog booma, koje kada je upaljeno označava da je mikrofon iskopčan. Nije bog zna što, ali čovjeka takvi detaljčići vesele. Također jedan od veselih detaljčića je i automatsko iskopčavanje mikrofona kada se nalazi u gornjem položaju.
I za kraj navesti ću cijenu od približno 850 kuna,ovisno kod kojeg trgovca ih se odlučite kupovati. Iako na prvi moment zvuči zastrašujuće puno, uzmite u obzir da ovdje nije riječ samo o slušalicama nego i zvučnoj kartici. Prevedeno, većina nas je za zvuk koji sada imamo izdvojila više nego što G35 košta (npr X-fi ~500kn + Zalman 5.1 ~450kn = 950kn) a usuditi ću se reći da navedena kombinacija nije niti do koljena G35 slušalicama. Naravno uvijek ostaje opcija vlasnicima X-fi kartica kupnja kvalitetnijih slušalica (red veličine 1000kn) gdje bi takvom kombinacijom kvaliteta zvuka zasigurno bila bolja nego kod G35 , međutim tu već govorimo o svotama debelo 40% preko vrijednosti G35, a savim sigurno je da kvaliteta zvuka neće biti 40% bolja. Također treba spomenuti da niti konkurencija ne spava i već sada se mogu pronaći slušalice sličnih karakteristika. Jedne od njih su i Razerove Megalodon 7.1 Surround Sound Gaming Headset, za koje se nadam da ću ih imati mogućnost isprobati i usporediti sa G35icama
Nekakav rezime bi bio da ukoliko želite izvrstan zvuk u igrama, a još uvijek nemate neku od Creativovih kartica, svakako razmislite o G35, jer koliko god čudno zvučalo one ispadaju jeftinije rješenje nego kupovina zasebne kartice+kvalitetne slušalice. Ako već imate neku od Creative kartica onda ste u nezavidnoj situaciji koju ćete jedino moći rješiti ukoliko uspijete, poput mene domoći se jednog para slušalica i isprobati ih te na temelju toga odrediti što želite. Ja recimo znam da ću se potruditi jedne G35ice vrlo skoro trajno naseliti na svoj stol.