Ima li života poslije Armije?
World of Tanks iliti odgovor na bitna muška pitanja poput ”Prima li ga Tigar u PAK?”
Iako je Dakky već složio uvodni opis igre, nakon petnaestak dana puškaranja dobio sam potrebu napisati koje slovo više o ovoj vrlo orginalnoj i nadasve zabavnoj igri. Prevelikog mudrovanja nema, Vi ste u igri oklopno vozilo, čija je misija ili zakepati protivniču bazu, ili pobiti sve zLe protivnike. Trenutno su u igri dostupni njemački i ruski tree, no vrlo skoro se očekuje novi patch koji će donijeti i američki Tree. Također, u skoroj najavi je i francuski (da dobro ste pročitali, francuski), te britanski Tree. Kako će to u biti izgledati nitko za sigurnosti ne može reći, no hrpe različitih tenkića neće nedostajati. Za neznalice, Tree u WoT-u, ali i svugdje drugdje označava razvojno drvce. Tenkovi su podijeljeni po kategorijama ( tenkovi ( daljnja podjela laki, srednji i teški, tenk distrojeri [TD], i artiljerija [SPG] ) i Tierovima, iliti razinama. Tier 1 je start, Tier 10 je finalni ”proizvod”.
Povijesne konotacije.
Gro tenkova u igri je iz drugog svjetskog rata. Početni laki tenkovi vuku korijene još iz prvog svjetskog rata, dok neke mrcine kao što je sovjetski IS7 drugog svjetskog rata nisu ni vidjele. Dio tenkova iz igre je stvarno postojao (legendarni njemački tenkovi kao što su Tiger ili Panther, ili ništa manje legendarni sovjetski T-34), dio tenkova je vrhunac karijere vidio kao prototip, a dio je potpuna izmišljotina. Odnosno krivo sam se izrazio, riječ je o nikad realiziranim idejnim projektima koje je netko nacrtao, ali su zbog ovih ili onih razloga od njih odustali. Okosnica njemačkog i sovjetskog drvca su stvarni tenkovi, no bojim se da takvo što s primjerice francuskim Treejem neće biti izvodivo. Autori igre su se trudili držati realnosti, mada je igra daleko od ”prave” simulacije.
Grafika
Na prvi pogled grafika nije nimalo spektakularna, oku ugodno, no već stotinu puta već viđeno. Reklo bi se da igra definitivno nije eye candi. Odnosno, sigurno Vas neće osvojiti ljepotom. Tek drugi pogled na grafiku otkriva pravi sukus stvari, a taj je da grafika nije nimalo impresivna. I to vrijedi imati na umu pogotovo kada prvi i drugi pogled na grafiku dođu u konflikt, bolje rečeno permanentni koitus u najfinijim Gavrilo manirima.
Fizika vol. 1
Za igru u kojoj sudjeluju isključivo vozila, fizika je od iznimno velike važnosti. Dojmovi su tu popriličo dvojaki. S jedne strane, engine je poprilično grozan i ograničavajući. Negdje sam načuo da sama vozila nisu ”punokrvni” 3D objekti, već pomične ”kuće” zalijepljene za tlo. Ovo samo po sebi generira mali milijon iznimno iritantnih problema kao što su zapinjanje za sve i svašta, ljubljenje jedva vidljive crte koja označava ”kraj svijeta” te vjerojatno najgore od svega, nemogućnost prevrtanja ili padanja s više razine na manju, te sličnih kretenarija koje znatno umanjuju ukupni doživljaj. Tenk je doslovno u stanju visiti na litici pod kutem od 45 stupnjeva, i ne pasti dolje… Što je debilno, retardirano, neprirodno i jadno… Ali tako je… i me’reš ga jebat.
Fizika vol. 2
Drugi dio fizike, koji označava samo tane, njegovu putanju i brzinu, te utjecaj tijelo tenka je iznimno dobro izmodeliran. Išlo se čak i do vrlo analnih detalja što će kompenzirati barem dio muke s trenutnim ograničenjima engina koji pokreće svijet. Uglavnom, svako tane ima svoju putanju, brzinu, probojnu moć i damage koji radi. U jednadžbu treba uvrstiti top koji ju ispaljuje, kao i dio tenka koji gađa. Nadalje, kada nešto i pogodi, izrazito ima veze kamo je pogodio. Nije samo u pitanju debljina oklopa i kut nagiba istog, nego i što se nalazi na baš tom dijelu baš toga tenka. Negdje je to rezervoar goriva, drugdje spremište municije, na trećem mjestu ništa, na četvrtom motor, na petom jedan od članova posade, bla bla bla.. i tako dalje do unedogled. Mali milijun sitnih varijabli koje čovjeka vesele. Uz očitu razliku ”snage zrna” koju određuje kalibar, tu su i različiti tipovi granata. U prvom redu AP (armor piercing) i HE (high explosive),. Prva ima znatno veću penetraciju, no manji dmg. Druga pak radi znatno veći demiđ, ali će rijetko penetrirati. HE kada pogodi i ne penetrira, ipak radi nekakvu štetu. Dok bouncano AP zrno postigne jedino uvjerljivi zvučni ”pling” efekt. Postoji i teći tip municije, koji kombinira dobra svojstva i jednih i drugih (Premium) no skup je za popizdit, i plaća se pravim novcem, tako da ostaje nadati se da klinaca koji mažnjavaju starcima kreditne kartice nema previše u opticaju. Ovo je po meni potencijalno najveći problem ”besplatne” igre u kojoj se plaćaju samo ”premium” fićursi.
Špek, luk & feel
Igra je teška… zapravo, igra je jebeno teška i vrlo brzo budi frustracije. U prilog tome idu i trenutno aktualni američki serveri (dakle ping 150, čest lag i slično) i usrani mečmejking sustav koji te svako malo ubode u bitku u kojoj si totalno jusles, i kamo nemaš što tražiti. Takve stvari u načelu treba ignorirati, mada bi se i jedna i druga u skorije vrijeme trebale riješiti. EU serveri sigurno stižu, a vidjet ćemo što će napraviti s mečmejkingom. Ohrabruje da su i devovi sami svjesni problema. Starta se u jednom od osnovnih tenkova, sovjetski MS-1 ili njemački LeichtTraktor (popularno nazvani LoLtraktor). I jedan i drugi su govno, no nakon dva sata igre skupi se para i za prvi Tier 2 tenk, i tu igra postaje izrazito zabavna. Napucavanje je više manje ograničeno na T1 i T2 tenkove, te do maksimuma dolazi do izražaja taktiziranje, teamplay i sve one stvari koje ljude vesele. Nakon toga ponovo slijede problemi. Zbog usranog mečmejkinga T3 i T4 bude enormnu količinu frustracije, jer mečmejker tebe uredno markira kao Scouta, i šutne te u borbu sa T7 i T8 tenkovima kojima ne možeš ama baš ništa. Protivnički do jaja napimpani light i medium tenkovi te pojedu u roku od odmah, dok nisi ni svjestan što te je pogodilo. Taj dio igre treba nekako prožvakati… hopefully, sa sljedećim pečevima će se ta mrtva zona nekako nivelirati… pa neće biti toliko mukotropna (moje saučešće friškim vozačima BT7 tenka).
Kada se stvari poslože kako treba, igra je fantastična i viđa se ovisnost o teamplayu kakva još do sada nije viđena. U igri se mlate dva tima od po 15 igrača. U idealnom slučaju, svaki će tim imati po dvije ili tri artiljerije, dva ili tri skauta, dok će ostatak činiti srednji i teški tenkovi, te pokoji tenk destroyer. Laki tenkovi imaju zadatak osvjetljavati protivnike (koji se tada prikažu na minimapi) za artiljeriju, kao i loviti protivničke skaute, i pritom bježati od medium tenkova. Teški tenkovi su tu da primaju batine, a srednji da im brane flankove. Ovo je naravno odokativan opis, i stvari ne treba shvatiti doslovno, ali tako bi to u pravilu trebalo funkcionirati. Naravno, postoji i druga strana medalje; kada te suborci ne jebu 5 – 9, kada čuče iza nekog kamena umjesto da jurišaju i slične igrarije koje su već more pita viđene u svim multiplayer igrama. U takvom scenariju najbolje prolaze teški tenkovi (jer mogu primiti najviše batina) pa su samim time i nešto popularniji negoli što će (ndam se) u finalnoj inačici i biti. Respawna naravno nema!!!
Para vrti ‘di burgija neće
Eto nas i na dijelu kojeg je Dakky u svojoj mini recenziji ocijenio ”gađenjem”. Ja apsolutno ne bih bio tako strog. Igra je fakat besplatna za sve, i kupnja premium accounta ne donosi veliku prednost nad non premium igračima (iznimka su Premium granate koje su toliko skupe da stvarno mislim da se neće često koristiti, to je potencijalni ”mejrđ flo’ ”). Kako sada stvari stoje, premium account na dan košta 250 golda, (24 sata, dakle može se igrati cijela večer danas, i cijelo popodne sutra za), dok mjesec dana premiuma stoji 2500 golda. Ako je suditi po ruskim cijenama (razvoji tim je iz Rusije, i jedino je u ruskoj iteraciji igra izašla iz bete) 2500 golda stoji 10 dolara, iliti 50 kuna što smatram sasvim prihvatljivim. Pogotovo jer no liferi do Tiera 10 dolaze za petnaest dana. Dakle normalna osoba će za mjesec dana doći to cca Tiera 7, koji je i više no dovoljan za kompetitivni gaymplay. Igra je koncipirana tako da nije nužno loviti čim veći Tier (naprotiv, njemački Leopard koji je Tier 4 je meni uvjerljivo najzabavniji tenk, kojem mjesta ima u ama baš svakoj partiji).
Druge stvar ikoje se kupuju živom lovom su dodatna mjesta u garaži (300 golda, po defaultu u garažu stane 5 različitih vozila), premium trenkovi (koji su svi redom sranje koje ne vrijedi odabira ni da se prodaju za ”silvere”, ingame valutu koja se zarađuje uz XP) i premium municija. Svako tane košta 10 golda, odnosno mjesečna pretplata se ispuca u jedno popodne, što je zapravo super i ograničava korištenje iste.
Najveći problem cicija je što kreiranje voda pita premium, dakle jedan iz ekipe će ga stalno morati imati… Ni to ne vidim kao neki uber problem, ali ga ipak spominjem. Igra je još uvijek u Beti, i kako stvari stoje, do nove godine nećemo vidjeti finalnu inačicu. Do tada, svima koji uđu u Betu dnevno kapa 150 golda na račun, pa možete sve isprobavati do mile volje. Iskreni savjet, napravite si account čim prije, makar ne mislite odmah igrati, jer ako vam isto padne na pamet, imati 5000 golda na računu može značajno ubrzati stvari.