HomeForums[Ri051] Official ForumTech SupportNova kanta za Haljimija!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 73 total)
  • Author

B051LjKo
    Participant

Elem, naš drugar Haljimi potrebuje novu kantu, ne moža ne bi bilo loše da malo brejnstormamo…

Target je ako se ne varam na 5 keka kuna, s tim da nisam najsigurniji što bi sve trebalo uključivati; a tu je možda najbolje da Haljimi da finalnu izjavu. Ono što se traši, je nekakav aper midl klas best baj! Iliti ga kanta koja bi trebala biti mirna sljedeće 4 godine…

Nakon malo guglanja i propuhivanja zakržljalih hardwareskih vijuga, dođoh do zaključka da se sljedeća kombinacija nameće kao vrlo zanimljiva

MB: ASRock 890FX Deluxe, cca 1100 kuna

Zašto ASRock, pa zato što radi uber ploče, po cijeni koje su znatno niže od neopravdano razvikanih igrački iz MSI-a, DFI-a ili ASUS-a. S prošlom sam kantom imao “mama ploču” DFI Lanparty UT, i moram priznati da nakon prelaska na novu platformu nisam niti u jednom trenutku požalio što sam uzeo ASRockicu… Em jevtino, em dobro, em ima nipponština kondenzatore…

CPU: AMD Phenom II 1055T / cca 1500 kuna

Novi šesterojezgreni Phenomi daju puno za umjerenu količinu para. Gorespomenuti Phenom je na tvorničkom taktu u prosjeku desetak posto sporiji od Core i7 875, s stim da u igrama te razlike niti nema, odnosno Phenom je redovito i u prednosti. Kad podvučemo crtu, razliku u performansama haljimi ne bi trebao niti osjetiti, a 1000 kuna (koliko je razlika između Phenoma i Corea) je zapravo hrpa para… Uza sve skupa, 1055T se kloka kao mutav i limit mu je na 4GHz (iako za tim uopćeniti nema neke potrebe)

GPU: HD Radeon 5850 – cca 1900 kuna

Kako svi znaju da Nvidija posljednjih godina proizvodi grafičke s kojima u najboljem slučaju mogu organizirati paradu poput ove nedavne u Beogradu (ako i to) logičan odabit je AMD/ATi. Vjerovatno bi i mlađi brat zadovoljio, no kako ce cijeni dugovječnost, u gornjem srednjem razredu brijem da HD 5850 nudi najviše…

RAM: Corsair 2x2GB (1600 MHz) – cca 560 kuna, iz nekog razloga ovo je vrlo jeftino, pa što da ne…

Sukus svega je:

MB: ASRock 890FX Deluxe, cca 1100 kuna

CPU: AMD Phenom II 1055T / cca 1500 kuna

GPU: HD Radeon 5850 – cca 1900 kuna

RAM: Corsair 2x2GB (1600 MHz) – cca 560 kuna,

Ukupno: 5060 kuna

TO bi bilo to od mene, komentari koji će dovesti do svađe i više po poželjni :smt055

RimtuTiTuki
    Participant

Ja bi rađe uzeo Core i3 560 (cca 1150kn) i npr GIGABYTE GA-P55-USB3 (cca 900kn). Mislim da je 6 jezgri čista glupost… mislim radit če mu winrar brže…

I nikada više ATi… imam 4850 i buči za popizdit, i planiram ju zamijeniti za nešto tiše. npr MSI GTX 460 Cyclone.

btw. ova moja ati vrti obje armije bez problema na 1680×1050. Tako da opet… 2000kn za grafičku?

KrLe
    Participant

Ako se dobro sjećam on ima neko cool kučište, ne znam šta je s monitorom, jel ga bio mjenjao u nekom trenutku?

Moj prijedlog, glodarština verzija, s ovim bi ja bio zadovoljan, točnije sa slabijim sam zadovoljan,

1 x Asrock 880G EXTREME3 – AMD 880G, AMD SB850, ATX, FSB 2600, Dual 788,99Kn

1 x DDR3 4GB (2x2GB) Kingmax, 1333MHz, FLFE 520,00Kn

1 x Sapphire HD 5770 Vapor-X, 1GB GDDR5 128bit, Dual DVI + HDMI,PCIX 1.298,97Kn

1 x HDD WD 1TB, WD10EARS , SATA II, 64MB Cache, WD Caviar Green 450,01Kn

1 x Napajanje CORSAIR 550W, VX Series CMPSU-550VXEU, 12cm vent., ATX 574,01Kn

1 x DVD upisivač LG GH22NS, DVD±RW, 22x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R 150,00Kn

1 x Procesor AMD Athlon II X4 640, socket AM3, BOX , 2Mb cache, 95W 774,01Kn

Ukupno: 4.555,97Kn

B051LjKo
    Participant

Ja bi rađe uzeo Core i3 560 (cca 1150kn) i npr GIGABYTE GA-P55-USB3 (cca 900kn). Mislim da je 6 jezgri čista glupost… mislim radit če mu winrar brže…

Pa zapravo su i 4 jezgre čista glupost… I sve preko Krletova Athlona X2 550 BE je overkill. (i najrazumnije, tu se apsolutno slažem) Vodio sam se prema onome što je tražio Haljimi… I dalje stojim da je T1055 znatno pametnije investicija od Core i7 procesora… Što se navedenog i3 560 tiče znatno je skuplji od Athlona X635, čime točno opravdava razliku u cijeni?

BTW. Igre malo po malo počinju iskorištavati dodatne jezgre, a kako se komp kupuje za četiri godine, i cijena nije pretjerana… ne vidim zašto bježati od extra jezgri…

I nikada više ATi… imam 4850 i buči za popizdit, i planiram ju zamijeniti za nešto tiše. npr MSI GTX 460 Cyclone.

ATi je kriv što ti nisi kupio grafičku s tihim hladnjakom? Ili želiš reći da samo Nvidia proizvodi tihe kartice?

btw. ova moja ati vrti obje armije bez problema na 1680×1050. Tako da opet… 2000kn za grafičku?

I meni se čini lagano preskupom, (za 1280 x 1024 je definitivno overkill) ali opet… punokrvni premium ATi čip, za ispod 2000 kuna, cijena je sasvim razumna… Da ne spominjem da se full HD monitori mogu kupiti za 2000 kuna, a tu će 5770 i 460 lagano lomiti zube…

B051LjKo
    Participant

BTW. Otkako je meni krepao Fortron 400 W, piknuo sam Xilenvovo napajanje (isto 12 cm vent) i radi… a 480W stoji 300 kuna, stoga se nameće zaključak da je sve iznad nepotrebno i debilana…

B051LjKo
    Participant

Postoji još jedna varijanta… Joomla je u jamerici… Proc je mići, a ni kartica ni neč velika… Ako si spreman odreći se garancije (što sam ja učinio) možeš fino uštedjeti…

AMD 1055T – 199 baksa

http://www.newegg.com/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&DEPA=0&Order=BESTMATCH&Description=1055T&x=0&y=0

HD 5850 – već od 260 baksa

http://www.newegg.com/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&DEPA=0&Order=BESTMATCH&Description=HD+5850&x=0&y=0

Total za proc i grafulju = 460 baksa iliti 2415 kuna…. [Jebote dolar je na 5,2, pao je 10 posto unatrag mjesec i kusur dana]

Naravno, navedeni potez lovca (da ne kažem damin gambit) vrijedi za bilo koje komponente dovoljno malene da ne predstavljaju stress Joomli…

Dakky
    Participant

BTW. Otkako je meni krepao Fortron 400 W, piknuo sam Xilenvovo napajanje (isto 12 cm vent) i radi… a 480W stoji 300 kuna, stoga se nameće zaključak da je sve iznad nepotrebno i debilana…

Samo za informaciju, na kutiji od moje 5850 stoji jasno i citko napisano “minimum 500W PSU”, ali to se odnosi na klasicno no-name napajanje. Meni je 5850 spojen na Corsaira VX450, koji joj moze dati sasvim dovoljno soka cak i pri najvecem opterecenju. E da, i provjeri da li taj tvoj Xilence ima 2x PCI-E6+2 konektore…

I da zadnja stvar, moj 5850 steka kod igranja Trackmanie na full HD i full detaljima, tako da jedna 5850 sigurno nije “kupovina za buducnost”

RimtuTiTuki
    Participant

I dalje stojim da je T1055 znatno pametnije investicija od Core i7 procesora… Što se navedenog i3 560 tiče znatno je skuplji od Athlona X635, čime točno opravdava razliku u cijeni?

BTW. Igre malo po malo počinju iskorištavati dodatne jezgre, a kako se komp kupuje za četiri godine, i cijena nije pretjerana… ne vidim zašto bježati od extra jezgri…

Core i7 nije pametna investicija za bilošta drugo osim renderiranja. Zato sam mu i preporučio ovaj sa dvije jezgre.

i3 560 radi na 3.3 Ghz, a i da radi na istom taktu kao i x635 opet bi bio brži. time opravdava cijenu. Radi vjerojatno i brže od T1055, barem što se tiče igrica. Kao što rekoh, RAR je jedina stvar na kojoj če vidjeti razliku u brzini, i to na file-ovima od preko gigabajta.

AFAIK Igre koje i iskorištavaju više jezgri ne koriste više od dvije.

ATi je kriv što ti nisi kupio grafičku s tihim hladnjakom? Ili želiš reći da samo Nvidia proizvodi tihe kartice?

Nemam pojima kakva je situacija sada, ali kada sam ja kupovao ati se grijao više, a samim time je proizvodio i više buke. Na moju žalost, kada sam uzimao komp nije bilo GF250 na lageru, pa sam uzeo 4850, jer su koštale isto… a bila je bolja kartica po svim review-ovima.

uglavnom kad se igraš sve buče, ali onda te baš briga jer imaš slušalice na glavi. Razlika je kada surfaš internetom ili crtaš u autocad-u kada ati i dalje buči za popizdit. A nvidija fino spusti takt i brzinu ventilatora.

A moj se Ati grije i kada ručno spustim voltažu i takt.

Možda su se stvari promijenile, ali nikad više ati.

uosatalom i ti imaš ATi. jel tih?

I meni se čini lagano preskupom, (za 1280 x 1024 je definitivno overkill) ali opet… punokrvni premium ATi čip, za ispod 2000 kuna, cijena je sasvim razumna… Da ne spominjem da se full HD monitori mogu kupiti za 2000 kuna, a tu će 5770 i 460 lagano lomiti zube…

Eto neka kupi slabije komponente i ostane mu za monitor.

A i Krletova konfiguracija je odlična.

MiniGun
    Participant

Khm…prvo cu se zahvalit svim sudionicima na brejnstormanju, posto sam tudum za te stvarcice i cijenim vas trud. Daklem ogranicimo se na sljedecem… monitor nije nuzno potreban u ovom trenutku, bit ce u nekoj skorijoj buducnosti. Jedini moj limit je B051 vec izrekao, a radi se o tome da se nes stori unutar +/- max 5kkn i da traje cca 4g, sto bi nuzno ukljucivalo sljedece:

-proc

-grafulja

-maticna

-napajanje

-hard

-memorija

+(sitni nepredviđeni troškovi u iznosu 10% investitije :D)

Elem…bez garantije nista, daklem http://www.youtube.com/watch?v=7V7lsQ5mH98

B051LjKo
    Participant

Core i7 nije pametna investicija za bilošta drugo osim renderiranja.

Tu se slažemo

Zato sam mu i preporučio ovaj sa dvije jezgre.

Koji je zapravo preskup za ono što nudi… Phenom 2 955 BE je cca 1000 kuna , a brži je u svemu… Brijem da je X2 555 BE (koji je ako me pamđenje dobro sjeća isti kao i 955, samo s dvije a ne 4 jezgre) još veći bang for buck, pogotovo jer je duplo jeftiniji od navedenog Core i3…

i3 560 radi na 3.3 Ghz, a i da radi na istom taktu kao i x635 opet bi bio brži. time opravdava cijenu. Radi vjerojatno i brže od T1055, barem što se tiče igrica. Kao što rekoh, RAR je jedina stvar na kojoj če vidjeti razliku u brzini, i to na file-ovima od preko gigabajta.

Pa zapravo i ne, kod gaminga je najmanja razlika… Evo ga zanimljiv tekstić na rvackom…

http://www.pcekspert.com/articles/749-1.html

AFAIK Igre koje i iskorištavaju više jezgri ne koriste više od dvije.

Na moju žalost, kada sam uzimao komp nije bilo GF250 na lageru, pa sam uzeo 4850, jer su koštale isto… a bila je bolja kartica po svim review-ovima.

uglavnom kad se igraš sve buče, ali onda te baš briga jer imaš slušalice na glavi. Razlika je kada surfaš internetom ili crtaš u autocad-u kada ati i dalje buči za popizdit. A nvidija fino spusti takt i brzinu ventilatora.

Zanimljivo, meni to radi bez problema… a imam 4870; nije nešto uber tih, ali u idlu se gotovo ni ne čuje, automatska regulacija radi kako spada… Kad krene “teret” buči, i to dosta… ali jebi ga, sluške su na ušima pa me baš briga… Doduše ja imam stock hladnjak… ako nekoga veseli tišina, može piknuti i nešto tiše…

A moj se Ati grije i kada ručno spustim voltažu i takt.

Grije se sve… ja ne prtljam po naponu i taktu… sve je na automatici.. i fakat se nemam na što žaliti…

Možda su se stvari promijenile, ali nikad više ati.

Poprilično iracionalan stav… pogotovo jer su sve nove Fermi kartice doslovno pećnice… jedina iole spomena vrijedna je ova nova 260, sve ostalo je drek… koji je em preskup… em su ATi kartice u odnosu na njih hladnjače…

Dakky
    Participant

-proc

-grafulja

-maticna

-napajanje

-hard

-memorija

+(sitni nepredviđeni troškovi u iznosu 10% investitije :D)

kuciste i optiku ne trebas?

za 4772kn dobijes ovo bez optike i kucista, ako ti treba to dvoje, onda taman bude 5 milja, a ako ne treba, onda uzmes 5850 umjesto 5770.

**Intel BOX Procesor Intel Core i5 650 Core i5 650, Socket 1156, Radni takt 3200 MHz, L3 cache 4 MB, Jezgra Clarkdale, Hladnjak da

1314kn

**VGA ATI XFX HD5770 875M 1GB DDR5 HDMI, 2xDVI, Display Port, DirectX 11, XXX edition

1119kn

**Asrock P55 Extreme – Intel P55, socket LGA1156, ATX, Dual Channel 4xDDR3, Gigabit LAN 10 100 1000, HD 8 channel 110dB (ALC890), Supports ATI CrossFireX , Quad CrossFireX , Supports NVIDIA Quad SLI , 3-Way SLI and SLI 3x PCI Expres

888kn

**Corsair VX Series, 450 Watt, ATX, ATX DS+12V, PS 2, Power Supply, EU Version

475kn

**SAMSUNG HDD Desktop SAMSUNG SpinPoint F1 (3.5″,750GB,32MB,Serial ATA II-300)

432kn

**Kingmax Mars DIMM 2GB DDR-3 1333MHz 240-pin (FLFE)

272kn * 2 = 544kn

Eto, to mi se cini kao sasvim solidna konfiguracija

B051LjKo
    Participant

Core i5 nema smisla…

Troky
    Keymaster

ja bih se složio s dakkyevim prijedlogom… jedino mi je grafička upitna… možda gtx460… a možda taj ati i nije loš.

RimtuTiTuki
    Participant

I jesi pročitao zaključak na kraju tog teksta bosi?

A ovo što ti je dakky stavio se i meni čini super. Samo bi ja uštedio i tih 200kn i uzeo i3… razlika je samo u turbo boostu.

a možda bi gledao matičnu koja ima USB 3.0, to če vjerojatno biti standardno za 4 godine…

Dakky
    Participant

5770 je sporija u svim pogledima od GTX460 (256bit verzija),

dok je GTX460 sporija u svim pogledima od 5850…

Ali i cijene su tako koncipirane, pa ovisi koliko se misli love dati…

Najjeftiniji 5770 je 1.052,21 kn

Najjeftiniji GTX460 (192-bit) je 1.198,79 kn

Najjeftiniji GTX460 (256-bit) je 1.536,47 kn

Najjeftiniji 5850 je 1.938,29 kn

E sad da li uzeti i3 i recimo 5850 ili i5 i 5770, ovisi na sto se cilja…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 73 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.